Wiosenne linienieZdecydowana większość psich ras zmienia sierść z zimowej na letnią i z letniej na zimową. Nie ma jednak porównania pomiędzy linieniem bernardyna i np. labradora. A już wiosenne linienie benków to prawdziwy futrzany kataklizm, zwłaszcza jeżeli mieszkają z nami w domu. Ale nawet bernasie „ogrodowe” dadzą nam się w tym czasie we znaki. Nie trzeba nawet specjalnie głaskać czy przytulać psa, czasem wystarczy po prostu przejść w odległości 10-20 cm, by całe ubranie pokryło się siatką z psich włosków. W domu mamy wówczas podwójne albo nawet potrójne dywany, a po linoleum i kamiennych posadzkach fruwają kłęby sierści. Odkurzać można by praktycznie co kilkadziesiąt minut. Bernasie są wszędzie – na dywanach, na pościeli, na ubraniach, na ręcznikach, w szafach, w kubkach, na talerzach, w torebkach, portfelach, w kawie, w zupie i w kanapkach. Nie ma na to rady. Ten typ tak ma i trzeba po prostu to przetrwać. Obfitość linienia decyduje jednak o tym, że bernardyny absolutnie nie nadają się jako psy do towarzystwa dla alergików. Także bardzo uważać trzeba w domach, gdzie mieszkają małe dzieci, zwłaszcza raczkujące po podłodze. Niemowlęta zwykle pakują wszystko do buzi, a sierść psa nie tylko grozi udławieniem, ale też zawiera brud i bakterie szkodliwe dla nieodpornych jeszcze młodych organizmów dziecięcych. Wiosenne bardzo obfite linienie zaczyna się, gdy temperatura nocna wzrasta powyżej 0°C, a dzienna powyżej 10-12°C, czyli przeważnie na początku marca i trwa około półtora miesiąca. Potem jeszcze tu i ówdzie będziemy znajdować pojedyncze kłaczki, ale nie uprzykrzą nam już tak życia. Kolejnym okresem, gdy będziemy zmagać się z sierścią pokrywającą cały dom i ogród jest jesień (zwykle październik – listopad, ale czasem już wrzesień). Jesienne linienie nie da się jednak porównać z wiosennym, jest o wiele mniej uciążliwe i trwa o wiele krócej, zwykle 2-3 tygodnie. Poza ustawicznym odkurzaniem domu możemy dopomóc sobie (i psom) w jeszcze jeden sposób – czesząc i szczotkując nasze maleństwa. Do tego zabiegu trzeba bernasie przyzwyczajać od pierwszych tygodni ich życia. Niektóre od początku bardzo polubią szczotki i grzebienie, inne będą uciekać w najdalszy kąt domu na widok fryzjerskich akcesoriów. Dlatego ważne jest, by czesanie szczeniąt miało charakter zabawowy i kojarzyło się maluchom z rozrywką i przyjemnością.
Kierunki czesania i szczotkowania przedstawia poniższy rysunek. Najwięcej czasu i uwagi poświęcamy grzbietowi, okolicom szyi oraz nasadzie ogona i portkom na udach. Najmniej troski wymagają podbrzusze i łapy. Uszu nie szczotkujemy, tylko rozczesujemy delikatnie grzebieniem. Podobnie – sierść za uszami, która u wszystkich długouchych jest przeważnie trochę zmierzwiona i czasem nawet lekko skołtuniona.
Czesanie i szczotkowanie benków w tym czasie ma nie tylko ułatwić nam życie, ograniczając kłęby fruwającej wszędzie sierści. Ważne jest także ze względu na higienę skóry psów. Gęsta sierść, często wilgotna na wiosnę, jest idealnym siedliskiem dla drobnoustrojów, a stała ciepłota i dosyć wysoka temperatura ciała psa (średnio 38,2 – 38,6 °C) stwarzają im doskonałe warunki do rozwoju. Zalegające w niewyczesanym futrze martwa sierść i nieusunięty podszerstek powodują gromadzenie i namnażanie się bakterii, co w konsekwencji może doprowadzić do zakażeń i chorób dermatologicznych. Ponadto - wychodząca sierść powoduje swędzenie i dlatego nasze benki w okresie linienia częściej się drapią, liżą, podgryzają, ocierają i tarzają. Te czynności sprawiają im ulgę i przyczyniają się do usuwania zbędnej sierści, ale też mogą stać się przyczyną zakażeń, np. gdy pies pazurami zanieczyszczonymi zainfekowaną ziemią rozdrapie skórę do krwi. Pamiętajmy także, że linienie - to nie tylko zrzucanie starej sierści, ale i budowa nowej, a zatem – wysiłek dla psiego organizmu. W pożywieniu bernardynów powinny się znaleźć w tym okresie witaminy i minerały - składniki odżywcze, które pomogą im ten okres przeżyć szybko i zdrowo. Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji BERNARDYNY.wortale.net. Dodaj komentarz | Zdrowie bernardyna |