3 plany fotografii. Kompozycja zdjęć - cz.IIIStandardowy podział zarówno fotografii, jak też każdego obrazu dzieli ich przestrzeń na 3 plany: przedni, główny i tło. Orientacyjnie można przyjąć, że każdy z nich zajmuje 1/3 zdjęcia w poziomie. W praktyce ten podział nie zawsze jest ściśle utrzymany, zwykle przedni plan i tło zajmują nieco mniej przestrzeni, a dominuje plan główny.
Co z tego wynika? Otóż to, że motyw główny, którego miejsce według reguł klasycznych przypada w planie głównym, wcale niekoniecznie umieszczamy na samym przedzie zdjęcia. Dlaczego? Porównajcie obydwa rysunki. Prostokąt z lewej strony obrazuje standardowy podział planów. Mimo że przestrzeń podzielona została na 3 równe części, odnosi się wrażenie, że pierwsza – dolna część jest większa. Jest to tylko złudzenie optyczne, ale bardzo intensywne. Usytuowanie motywu głównego w planie pierwszym powoduje, że wydaje się on większy niż jest w rzeczywistości. Powstaje przez to efekt przytłoczenia reszty zdjęcia przez plan pierwszy. Kanony fotografii i malarstwa podpowiadają nam, że przed motywem głównym powinno być trochę „powietrza”. Wracamy tu do tematu odległości i planu przedniego oraz głównego – przy fotografowaniu całej sylwetki bernardyna, ustawmy psa przynajmniej 2 metry od obiektywu. Rzecz w tym, by motyw główny pozostał zaakcentowany i czytelny, ale by nie przytłaczał swą wielkością i nienaturalnymi proporcjami. Jak to się przedstawia w praktyce? Popatrzmy na zdjęcia. Plan pierwszy akcentujemy często motywem typu „ramka” – czyli np. fragment dywanu, trawnika, gałąź krzewu itp. W planie pierwszym lub drugim (głównym, czyli obok psa) warto też umieścić niewielkie przedmioty, które oglądającym dadzą na zdjęciu informację o wielkościach i proporcjach innych obiektów, a przede wszystkim naszych bernardynów. Dobrze, jeśli są to elementy ogólnie kojarzone z określoną wielkością, np. talerz lub miska, marchewka, piłka, kwiaty, trawa itp. Przyjrzyjmy się zamieszczonym niżej zdjęciom. Na pierwszym z lewej fragment dywanika oraz plastikowy talerzyk są elementami pierwszego planu. Dywanik tworzy jakby narożnik ramki zdjęcia. Jednocześnie talerzyk oraz maskotka w łapach szczenięcia informują o wielkości motywu głównego. Podobnie skomponowane jest drugie zdjęcie. Na trzecim zdjęciu istnieje odniesienie do polnej drogi, ale określa ono wielkość psa tylko w przybliżeniu. Zasadniczą rolę wskaźnika proporcji pełni jednak piłeczka umieszczona w planie głównym, tuż koło motywu głównego.
Zagadnienia związane z tłem przy fotografowaniu bernardynów (i nie tylko) bardziej szczegółowo omówione będą w kolejnym artykule. Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji BERNARDYNY.wortale.net. Dodaj komentarz | BERNARDYN W OBIEKTYWIE czyli PORADNIK BERNASIOWEGO FOTOMANIAKA |